Velice často se setkáváme s azbestovými materiály v podobě desek v konstrukci tzv. boletických panelů. Jelikož máme mnohaletou zkušenost s těmito pracemi a setkáváme se mnohdy s mylným názorem jak tyto práce bezpečně provádět, rozhodli jsme se na našich stránkách postup prací maličko osvětlit i pro laickou veřejnost.
Ačkoliv je někdy snahou projektantů tyto materiály v konstrukci ponechat a provést nové venkovní a vnitřní opláštění obvodového pláště, daleko častěji dochází ke komplexnímu vyjmutí azbestových materiálů včetně původní tepelné izolace.
Máme za sebou mnoho realizací, kdy jsme vyjmuli z obvodového pláště deskové materiály a následně snesli celý obvodový plášť nebo i ponechali původní ocelovou konstrukci, která po povrchové úpravě slouží dále jako nosný prvek pro novou fasádu. Nejčastěji pak v případě ponechání původní ocelové konstrukce můžete vidět nové obvodové pláště tvořené z vnitřní strany například SDK konstrukcí a z venkovní strany pak cetris nebo OSB deskou s kontaktním zateplovacím systémem
Samozřejmě je možné i po snesení celého lehkého obvodového pláště tento nahradit jak novou vyzdívanou konstrukcí nebo novým zavěšeným lehkým obvodovým pláštěm.
Základním principem pro práce s azbestem na obvodovém plášti je vytvoření pracovního prostoru tzv. kontrolovaného pásma, které bude dostatečně velké pro pohyb pracovníků a na druhou stranu zabere co nejmenší část daného objektu. Z venkovní strany se nejčastěji používá modulové rámové lešení potažené neprodyšnou plachtou a z vnitřní strany pak jednoduchá dočasná příčka potažená speciální PE folií. Takto vytvořený prostor se hermeticky uzavře a připraví se do něj nasávací otvory pro přístup čerstvého vzduchu a výfukové otvory pro výdech z odsávacích zařízení. Odsávací zařízení s filtrací HEPA H13 vytvoří v pracovním prostoru kontrolovaného pásma podtlak a ven se dostane jen čistý vzduch. Veškerá respirabilní vlákna zůstanou zachycena na filtrech H13. Aby bylo možné kontrolovat vzniklý podtlak po celou dobu realizace prací s azbestem je potřeba tento průběžně měřit záznamovým zařízením, ale o tom až v dalším díle našeho pohledu na práce s azbestem v konstrukci Boletického panelu.
28. 01. 2013 / Autor: Petr Balvín
23. 12. 2015
Již několikrát se nás někdo ptal, jak se pozná zvenku, že je kontrolované pásmo skutečně podtlakové. Nejjednodušší odpovědí je, že vezmu tazatele k měřícímu zařízení podtlaku a ukáži mu jakých …
27. 10. 2015
Společnost Removal s.r.o., jako nástupnická společnost, převzala k datu 1. 10. 2015 společnosti Omnipure s.r.o. a Pure Solutions s.r.o. Veškeré činnosti, které tyto společnosti nabízely, bude nově nabízet společnost Removal …
05. 02. 2014
Velkou roli při práci s azbestem hraje ochrana zdraví nejen pracovníků, kteří se podílejí na samotné sanaci, ale i těch, kteří se mohou vyskytovat mimo prostor kontrolovaného pásma. Při maximální …
20. 08. 2012
V současnosti platný limit pro respirabilní vlákna daný Vyhláškou č.6/2003 Sb. bohužel vede v mnoha případech zřizovatele školských zařízení k potřebě čistit tyto objekty, tak aby mohlo být jejich užívání …